• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Bir zamanlar pamuk ve susamın bolca üretildiği Çanakkale’nin verimli tarım arazileri, aradan geçen yıllara rağmen, bu iki ürüne küsmedi. Üreticinin ‘gelecekte bir gün pamuk ve susamı tekrar üreteceğiz’ düşünceleri artık gerçeğe dönüşüyor.

ÇANAKKALE TARIMDA GEÇMİŞE DÖNECEK

Kumkale ovasında pamuk, Eceabat bölgesinde ise susam yetiştiriciliği tekrar desteklenecek. Çanakkale 20 yıl kadar önce ürettiği tarım ürünlerine, 2020 yılında tekrar geri dönecek. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre; iki üründe üretim teşvik edilecek ve Çanakkale, rotasını bir anlamda geçmişine çevirecek. Bundan 15 yıl önce, Çanakkale-Ezine yolu üzerinde bulunan Kumkale Ovası, zaman zaman beyaza bürünürdü diyor çiftçiler. O zamanlarda yetiştirilen pamuk, para etmemeye başladıkça üretici pamuğa küsmüş ve var gücüyle domates üretmeye başlamıştı. Domatesten bu sene darbe yenilince, üretici yüzünü tekrar pamuğa döndü ve Kumkale’de pamuk üretim denemeleri yapıldı.

 “PAMUK KUMKALE’DE DENENDİ, BAŞARIYA ULAŞILDI”

2 bin dönüm arazi üzerinde bir deneme ekimi yapılmış ve verimli pamuk geçtiğimiz aylarda tarladan toplanmıştı. O dönemde bölgede yaptığımız röportajlarda vatandaşlar, ‘bizim bundan sonra kurtuluşumuz pamukta’ ifadelerinde bulunmuşlardı. Öte yandan, bağcılık ve susam üretimi ile adından hep söz ettiren Eceabat zamanla bu üretim potansiyelinden ve verimliliğinden uzaklaştı. Üzüm üretimi düştü, susam neredeyse tamamen terk edildi. Şimdilerde ilçede bağcılık faaliyeti tekrar popüler olma yoluna girerken, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden edinilen bilgi doğrultusunda susam üretimi de canlandırılacak.

“20 YILDIR EKİLMEYEN PAMUK HAVZA DESTEK KAPSAMINA ALINDI”

Edinilen bilgide; pamuk üretimi için Çanakkale’de uygun olan bölgelerde yatırımlar yapıldığı ve pamuğun havza desteklemesi içine alındığı belirtildi. Yaklaşık 20 yıldır ekilmeyen pamuğu üreten üreticiye artık, havza desteklemesi kapsamında destek olunacak. Zamanla teknolojinin artması ve tarladan ürünleri toplama yöntemlerinin değişmesi de pamuk ve susamda üretim potansiyelini arttıracak.

“SUSAM YAKLAŞIK 3 BİN DÖNÜM ARAZİYE EKİLECEK”

Bu sene özellikle müdürlük tarafından susam üretiminin teşvik edileceği belirtildi. Şu anda havza destekleme içerisinde yer almayan susam müdürlük tarafından bizzat teşvik edilecek. Eceabat bölgesinde 2 bin-3 bin dönüme yakın bölgede susam ekimi yapılacak. Gerekli eğitimlerin şu sıralarda müdürlük tarafından verildiği ifade edildi. Çanakkale; zeytin, peynir, zeytinyağı, domatesten sonra yüzünü bir anlamda tekrar geçmişine dönecek ve bir zamanlar üretmiş olduğu tarımsal ürünleri ile tekrar tanışacak.

Tunahan Ünsal

 

Haber Kaynağı: https://canakkalegundem.net/2020/01/19/canakkale-tarimda-gecmise-donecek/226 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın