• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve diğer ilçelerde 11 farklı alan jeotermal amaçlı olarak Balıkesir Valiliği tarafından 21.01.2020 tarihinde ihale edileceği bildirildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ....

Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve diğer  ilçelerde 11  farklı alan  jeotermal amaçlı olarak Balıkesir Valiliği tarafından 21.01.2020 tarihinde ihale edileceği bildirildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ihalenin iptal edilmesi için kamuoyu oluşturmaya başladı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Basın Açıklaması

Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve diğer  ilçelerimizde 11  farklı alan  jeotermal amaçlı olarak Balıkesir Valiliği tarafından 21.01.2020 tarihinde ihale edilecektir.

Bu alanlardan elde edilecek jeotermal kaynaklar ile Bölgemizde jeotermal enerji santrallarının yapılmasının amaçlanmasından kaygı duyuyoruz.

Yoğun tarımın yapıldığı Edremit'in  Çıkrıkçı ve Bostancı Köylerinin, Burhaniye'nin bereketli Çoruk Ovasının,  Adremitteion'un, turizmin gözbebeği Ayvalık ve Cunda Adasının jeotermal enerji santrallarına heba edileceğinden endişe ediyoruz.

Bölgemiz Dünya çapında ünlenmiş bir zeytin-zeytinyağı bölgesidir. Coğrafi işaretlerini almıştır. Zeytin dışında her türlü sebze ve meyveyi yetiştirmektedir.


Bu bölgeler enerji uğruna gözden çıkarılamaz. 

Bölgemizde jeotetrmal enerji santralları kurulması durumunda:

1.      Halkın birinci derecede geçim kaynağı olan zeytinin  verimi ve kalitesi düşecek ve kuruyacak, diğer tarım ürünleri etkilenecek,

2.      Jeotermal atık suları ile Edremit Çayı, Üyücek, Kadıncık, Karınca, Nikita Dereleri  ve deniz kirlenecek, ve canlı yaşam yokolacak,

3.      Jeotermal santrallarından ve bacalardan salına gazlar ile körfezin hava kalitesi bozulacak,

4.      Körfezi çürük yumurta kokusu saracak,

5.      Turizm olumsuz etkilenecektir.

Aydın Kızılcaköy’de, İzmir Tire Başköy’de, Manisa Salihli ve Alaşehir’de yaşanan tecrübeler göstermiştir ki; yenilenebilir enerji diye savunulan JES’ler insana ve doğaya zarar vermektedir. 

•        Bölgemizde jeotermal enerji santralları için arama ve işletme ruhsatları verilmemeli,

•        Isınma ve sağlık amaçlı kullanımlarda  kullanılan suyun yeniden yerin altına vermek yerine derelere ve denizimize boşaltmaları ve kirlilik yaratmaları engellenmeli,

21.01.2020 tarihinde yapılacak  ihale iptal edilmelidir.178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın