• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

“Hayırlı olsun, yolun açık olsun Yusuf Acar” dedikten sonra kuruluş öyküsünü, ya da yol hikayesini Yusuf Acar’ın anlatımıyla öğrenelim.

 BİRİKTİRİLENLERİN HİKAYESİ ‘YOL’

Aktif siyasetin içinde uzun süredir yer alan Çanakkale’nin tanınan ismi Yusuf Acar eğitim ve deneyimlerini belediyeler, kamu kurumları, kurumsal işletmeler ile paylaşmak için kendi şirketini kurdu. Yol gösterecek şirketin adı ve nasıl doğduğunu Yusuf Acar şiir tadında  bakın nasıl anlatıyor?

“Hayırlı olsun, yolun açık olsun Yusuf Acar” dedikten sonra kuruluş öyküsünü, ya da yol hikayesini Yusuf Acar’ın anlatımıyla öğrenelim.

“Bir cümledir insan  arşla ferş arasında ve hep haklı. Vardım işte demek için ömür denen cisimde saklı.”

Y önetim’, O rganizsayon, L ojistik

Yani;

Y’OL Kurumsal Hizmetler San. Ve Tic. Ltd. Şti”

Yani;

Naçizane bunca yıllık eğitim ve deneyimi,  talep eden kurumlarla paylaşmayı, o kurumlara katmayı onlardan mutlaka yeni şeyler öğrenmeyi ve bunu yaparken sosyal, siyasal, ekonomik olarak kaldığım yerden hayata yeniden katılmayı  yeni bir yola çıkmayı ifade eden yeni firmam.

Yeni yol haritam. Yeni işyerim. Yeni evim.  Benim evim…

Yıllardır bildiğimi, okuduğumu, biriktirdiğimi, gördüğümü, yaşadığımı kurumlarla paylaşmak için bir şirket kurdum. Sırasıyla belediyelere, kamu kurumlarına, kurumsal firmalara  idari, mali, hukuki ve talep edenlere siyasi müşavirlik hizmeti vereceğim”

 

Peki, firma ismi düşünürken  hangi ölçüleri değerlendirdiniz? Şiir tadında anlatmaya devam edelim mi?

 

Hepsi kabulümdür

Firma ismi düşünürken  aklımdan geçen bir çok kelimeyi eleyip “ Y’OL“ kelimesini seçmem pek çok kişinin aklında “neden” sorusunu oluşturacağı için  “özlenen, geleneksel, yeni, üçüncü, devrimci, doğru….YOL” karmaşasını tamamen başkalarına bırakmadan ben açıklayayım istedim.

Sadece 3 tane harfi yan yana getirerek alıcısı ve içeriği farklı kaç mesaj üretebilirsiniz… Sanırım her temas edenin  farklı anlam yükleyeceği bir firma ismini  henüz ben işaret edeceği tüm anlamları düşünmemişken  farkında olarak ya da olmayarak keşfettim. Hepsi kabulümdür…

Y’OL

Yolcu,

Yol açmak

Yol ayrımı

Yol almak

Yol arkadaşı,

Yoldaş,

……….

 

Yol sormak gibi mi? Yoksa yolu tarif etmek mi?

 

“Ve hiç sevmedim yol sormayı,  hep ters geldi bu beynime. Yolları, yollara sormayı ve denemeyi sevdim hep...” diyor

Böyle Buyurdu Zerdüşt’te Nietzsche.

Bilir misiniz en akıllı mesajları deliler verirmiş. Hani ünlü özdeyişte söylendiği gibi;

“Ormanın içinde kesişen iki yol vardı ve ben en az ayak izi olan yolu” seçtim.

“Yolcu, bir gün yolunu yitirirsen, artık eski yolunu bulmaya çalışma, yeni bir yol ara kendine” diyerek çok da bilinen, denenen yollar yerine paylaşmaya, birlikte yürümeye açık yol arkadaşları ve yoldaşları kucaklamayı amaçlayan yeni bir yolu tercih ettim. Ne kadarı gerçek olacak ne kadarı benim hayalimde kalacak, zaman gösterecek…. Ancak ben her yeni yolun başında olduğum gibi  heyecanlı, umutlu, istekli ve inançlıyım.

Y’ol bir çok anlamda okunabilir.

İlk akla gelen anlamı ile okuyup

'YOL' demek de mümkün.

Y harfindeki tırnak nedeniyle

'YOL'da, hayatta bir çentik, ayrılık diye okumak da mümkün.

Ol hecesi ayrıldığı için 'OL' fiiline yapılan göndermeyle hamlık, pişmek, yanmak, olmak şeklinde de okumak mümkün.

Yolun sadece adı bana ait  Geriye siz ne görüyorsanız “O”dur.

YOL biriktirilenlerin hikayesidir aslında,  bu yüzden hep biraz yüklüdür. Yol hikayeleri menzile değil, yolun kendisine odaklıdır. Bundan dolayıdır ki; nereye varıldığı değil yolda iken geçen, durulan, duraklanan eşsiz ve benzersiz zamandır önemli olan.  “Neyi bırakmışsan geride bir kül yığınıdır şimdiden  ömrün gibi savrulup gider işte. Ama ıslığını unutma sakın.  Bir türküdür yine de yolcuya en çok yakışan”

O güne kadar getiren yol arkadaşlarımın kıymetini reddetmeden yeni bir şehir, yeni bir hayat, yeni bir iş,  yeni bir yol…  İnsan yol ile arınır derler.  Avuç içlerindeki çizgilere benzer  yaşamın gelgitli tüm yolları.  Her bir yol birbiriyle kesişir,  her bir köşe başı bir diğerine merhaba der. Yeni bir yolda herkese yeniden  “Merhaba”

 

Çanakkale Memleket, Yusuf Acar’a çıktığı Yol’da başarılar diler…337 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın