• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Çanakkale'de Esenler Mahallesi'nde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bir binası İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmüş ve dönem başında sadece 13 öğrenci kayıt yaptırmıştı.

 

Esenler Halkı bu uygulamaya karşı 4 Ekim'de imza kampanyası başlatmıştı. Yaklaşık 4 hafta boyunca binlerce imza toplayan mahalleliler, toplanan bu imzaların 3 taleple Milli Eğitim Müdürlüğüne verilmesi için  basın açıklaması gerçekleştirdi.

Truva Atı önünde toplanan Esenler Mah. halkına daha önce İmam Hatip Orta Okulu'na dönüştürülen ve buna karşı mücadele ederek dernekleşen Merkez Orta Okulu Derneği ve Çanakkaleli velilerde destek verdi.

Çocuklarımızın laik, bilimsel ve parasız eğitim hakkı için mücadele edeceğiz!

Basın açıklamasını Esenler Mahallesi velileri adına Sibel Mantaş okudu.


Basın açıklamasında; "Koca bir okul binası birkaç öğrenciye İmam Hatip Ortaokulu olarak tahsis edilirken, yanı başında bulunan Cevatpaşa Ortaokulu’nda  çocuklar 35-40 kişilik sınıflarda ders işlemekte. Dönem başında 13 kayıt alan bu İmam Hatip Ortaokulunun şuan ki aktif öğrenci sayısı 8’e düşmüş durumda, fakat Cevatpaşa Ortaokulu’nda hala 35-40 kişilik sınıflarda dersler işleniyor.  Tıpkı daha önce Merkez Ortaokulumuzu İmam Hatip’e dönüştürülmesinde olduğu gibi Esenler Mahallesinin ihtiyaçları hiçe sayılarak çocuklarımızın adaletsiz bir eğitim ortamına mahkum edilmiş durumda. Bu uygulama, 17 yıldır iktidarı elinde bulunduranların bilinçli, planlı ve açık bir hedefi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.  Çanakkale halkı tarafından her türlü baskıya rağmen tercih edilmeyen ihtiyaç fazlası İmam Hatip okulları kapatılmalı; çocuklarımız gerici dayatma politikaları uğruna kırk-kırk beş kişilik sınıflara mahkum edilmemelidir.  Gerici dayatmalara teslim olmayacağız; çocuklarımızın laik, bilimsel ve parasız eğitim hakkı için mücadele edeceğiz! Bizler, bugüne kadar topladığımız imzaları 3 temel taleple Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ediyor, mücadelemize devam etmek kaydıyla imza kampanyamızı sonlandırıyoruz” denildi.

 

Talepler neler?

   *Mahallemizin ihtiyaçları hiçe sayılarak Esenler'de açılan İmam Hatip Ortaokulu'nun kapatılması ve bunun için ayrılan kaynakların Esenler'de yaşanan ortaokul açığına tahsis edilmesi,

   * Yine aynı şekilde bölge ihtiyaçları gözetilmeksizin imam hatipleştirilen Merkez Ortaokulu'nun eski statüsüne kavuşturulması,

   * İmam hatip okulları ile normal devlet okulları arasındaki ödenek adaletsizliğinin sonlandırılması ve çocuklarımızın  laik, bilimsel, eşit ve parasız eğitim hakkının gerici dayatmalarla ellerinden alınmaması."

 

Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan imzalar Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verilmek üzere valiliğe iletildi. Yeni imam hatip dayatmalarına karşı, aydınlık bir gelecek için mücadeleye devam edileceği belirtildi.246 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın