• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer hafta sonu Çanakkale’ye gelip bir dizi temaslarda bulundu. Ersümer, Pazar günü gazetecilerle bir araya gelerek sohbet edip ülke ve Çanakkale gündemindeki soruları yanıtladı.

 

YENİ PARTİLER VE ÜLKE SİYASETİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer kurulacak yeni partilerin etkileri konusunda sorulan soruya “ Bu sistemde yüzde 1 alan parti bile başarılı. Yeni kurulacak partilerde yüzde 3, 5, 10 gibi seçmen desteğinden söz ediliyor. Siyasi gelişmelere göre var olan ittifaklar çatırdayabilir. Yeni ittifaklar olabilir. iktidar partisinin de yeni stratejileri mutlaka vardır. Partiler arası gelgitler bundan sonra kaçınılmazdır” cevabını verdi. Ersümer, ““İktidar da muhalefet de bu açıdan bakıldığında seçmen endeksli değişken yapıyı hissediyor. AK Parti’de  ve MHP seçmeninde yüzde 35’i bulan kitlede yeni bir parti beklentisi mevcut. Ayrıca partisi değişmeyen tek seçmen kitlesinin de HDP’de olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI

Ersümer, elektrik ve doğalgaz zamlarını IMF inceleme ve sonrasındaki talimatlarını anlatarak açıkladı. Elektriğe yüzde 50, doğalgaza yüzde 60 zam yapıldığını ifade eden Ersümer, “ Ülkede kriz var. El ele verip bu krizin üstesinden gelelim çağrısıyla yapılacak girişimler takdir görebilir. Ancak böyle yapılmıyor. O zamanda halk yapılan zamların ardından benim maaşıma niye yüzde 4 zam yapılıyor diye sorguluyor ve icraatlara güveni kalmıyor. Ülkeyi yönetenler önce ekonominin kötü olduğunu kabul etmeli” dedi.

BENİM DURUŞUM AYNI

Kazdağları’nda altın madenciliği konusunda daha önce de açıklama yapan, çevre tahribatına karşı Çanakkalelilerin gösterdiği tepkiyi desteklediğini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, “ benim duruşum aynı. Hemşerilerimin hassasiyet ve tepkilerinin çok yerinde olduğuna inanıyorum” dedi. 2000 yılında Romanya’da yaşanan siyanür faciasından sonra siyanürlü altın madenciliği işletmelerine karşı  Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Macaristan, Çekya ve Yunanistan tarafından  2011  yılında yapılan öneriyi ve uygulamaları desteklediğini ifade eden Ersümer, ‘ Bugün ben yetkili olsaydım izin vermezdim” şeklinde konuştu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer gazetecilerle yaptığı sohbet ve değerlendirmelerde yerel basının sorunlarına da çözüm bulunması gerektiğini bu  konuda kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğunu ifade etti.173 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın