• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Madenciler akıllı. Bir köye kapalı alan yaptırıyor düğün dernek için, bir köyün köy konağı ve camisini boyatıyor. Bir köyün camisine iki klima taktırıyor, muhtarlar cepte. Gençlere de bol keseden iş vaadi. Memleket mi? Düşünen var mı?”

  Hamza Yıldız.

Emekli öğretmen, şair-yazar. Çan Çevre Derneği Başkanı. Yılmaz bir çevre savunucusu…

Çok eski tanırım kendisini…

‘Çok eski’ tanımını netleştireyim önce..

Tansu Çiller  25 Haziran 1993 yılında 2. DYP-SHP hükümetini kurarak Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı oldu. İşte o tarihten iki gün sonra ben, rahmetli Mustafa Akgün’e ait o günkü adı ‘Çan Birlik’ bugünkü adı ‘Çan’ın Sesi’ Gazetesi’nde iş başı yaptım. Çanakkale’den Çan’a transfer oldum da denilebilir.

Çan’ın ilk ofset tekniği ile baskı yapan günlük gazetesine Çanakkale merkezden gelip işe başladığım için, o dönem matbaada çalışan Arif Işık, Alahattin Tuna,  Kamil Aydın, Özer Önaldı, sayfa tasarımcısı Özgür Arsoy, Çan Belediyesi’nin Basın Halkla İlişkiler Müdürü değerli dostum Cengiz Akgün bana ‘garip garip’ bakıyordu.

Bir de sürpriz isim vereyim size…

Bugün, Tekirdağ Basın İlan Kurumu Müdürü olan Sabri Karaya 1993 yılında Çan Birlik Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürümüzdü..

Hey gidi günler hey..

‘Hoşsohbetler, hoşsohbette yakalanmalar’ vs…

Söz verdiğim gibi, yazılı anlaşmaya filan gerek duymadan iki yıl Çan’da çalıştım. Hakkını verdim, hakkımı aldım…

 ***

Neyse sadede gelelim…

İşte o yıllardan tanırım Hamza Yıldız’ı, Hamza hocayı…

Mücadeleden kaçmayan bir kimliği vardır… O gün de öyleydi bu gün de öyle…

Bugün Çan Çevre Derneği Başkanı olan, Çanakkale Memleket’in özü sözü bir yazarı Hamza Yıldız sosyal medyada bir tespit yapıyor.

 Hamza Hoca diyor ki;

‘Madenciler akıllı. Bir köye kapalı alan yaptırıyor düğün dernek için, bir köyün köy konağı ve camisini boyatıyor. Bir köyün camisine iki klima taktırıyor, muhtarlar cepte. Gençlere de bol keseden iş vaadi. Memleket mi? Düşünen var mı?”

Siz ne dersiniz bu anlatıma bilemem ama bence çok doğru tespit. İşler aynen böyle yürüyor.

Ben Hamza hocamın o anlatımına, yerinde tespitine biraz tersten bakmak istiyorum. Aslında ‘tersten’ ifadesi yerine ‘olması gereken’ gibi demeliyim ama diyemiyorum.

 

O akıllı(!) madencilerin bir köye düğün dernek için yaptırdığı kapalı alanı Köylere Hizmet Götürme Birliği yaptırsa, madencinin boyattırdığı köy konağı ve camisini de aynı birlik boyatsa, Diyanet İşleri bütçesini adaletli harcayıp o köyün camisine klima taktırsa acaba muhtarlar madencinin cebinde olur mu? Ayrıca ve ayrıca köyde yaşayan gençler ürettikleri ile para kazanma keyfine varsa, köyden ayrılıp iş bulma derdine düşer mi? Hükümet de üretene teşvik amaçlı Bağ-Kur Tarım Sigortası’nda indirim yaptım dese yine de ‘madenci akıllı’ diyen olur mu?

Sonuç;

Hamza hoca çok haklı…

Memleket mi?

Düşünen var mı?

Saygılarımla

Cemal Oral341 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın