• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın, Çanakkaleli Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer’i “ilk altın arama iznini o verdi” diye itham etmesine sert cevap geldi.

 

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan; "Bir tek ağacın yanlış kesilmesine asla gönlümüz, ahlakımız ve imanımız razı olmaz ama bir tiyatroyla karşı karşıyayız. Zamanın bakanı Çanakkaleli Cumhur Ersümer, yıl 2001'in 25 Nisan'ı. İlk altın arama iznini o vermiş. Devam eden bir süreç var, o günden bugüne 'Altın varsa bulun' demişler" ifadelerini kullanmıştı.

Dönemimde Verilmiş Bir Ruhsatın Olmadığı  Ekte Sunduğum

Bülent Turan'ın telaş içerisinde kendini savunmak için Ersümer ismini lekelemeye çalıştığını belirten Cumhur Ersümer; "Bülent beyin kendini savunma telaşı içinde bana atfetmeye çalıştığı gibi dönemimde verilmiş bir ruhsatın olmadığı  ekte sunduğum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Dairesi  Genel Müdürlüğünce düzenlenmiş  "Mahallinde tetkik ve değerlendirme raporunda" açıkça belirlenmiştir. Bu raporda bu resmi belgede  ruhsat sahibi ve sahası hakkında bilgiler bölümünde:

 


Erişim No :1 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı (1)karşılığında 21.01.2002/165 sayılı makam oluru yazılıdır. Benim görev dönemimden sonradır.

 

Erişim No:2 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı (2)karşılığında 04/02/2002 tarih ve 278 sayı yazılıdır. Bu ruhsatta benim dönemimden sonradır.

 

Erişim No:3 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı karşılığında 03/05/2002 tarih ve 11237 sayı yazılıdır. Bu son ruhsatta benim görev dönemimden sonradır" dedi.

Benim Görev Dönemimden Sonradır

Ersümer, “Ayrıca yine ekli belgede ruhsatın hukuki durumu hakkında verilen detay bilgilerden de anlaşılacağı üzere ,üç ruhsat ve bu ruhsatlara dayalı olarak yapılan işlemlerin tamamı, benim görev dönemimden sonradır ve bu belgeyi düzenlemek için yapılan görevlendirmede yine 27/09/2012 tarih ve 4793 sayılı olup benim bakanlıktan ayrılmamdan 11 yıl sonradır" ifadelerini kullandı.

 

"Ruhsatlar Bakan Tarafından İmzalanmaz!"

 

M.Cumhur Ersümer açıklamalarının devamında ise; maden arama ve çıkartma ruhsatlarının bakanların imzalamadığına dikkat çekti. Ersümer; "Bir an için yok ama bana atfedilmeye çalışılan maden arama ruhsatının varlığını konuyu anlatmak için kabul edelim. Aramacı ruhsatını alır bu ruhsat ; altın arama bakır arama değil maden arama ruhsatıdır. Her yıl binlercesi Maden Dairesi Genel Müdürü veya yetkilendirdiği yardımcısı tarafından verilir. Bakan ve bakanlık yetkisinde olan bir iş değildir, bakan tarafından  da imzalanmaz. Bülent bey olmayan maden arama  ruhsatlarını altın arama ruhsatı diyerek tahrif etmektedir. Olmayan maden arama ruhsatını altın arama ruhsatı olarak açıklamaya ihtiyaç duymaktadır" dedi.

 

"Hiç Bir Ruhsat Git 200 Bin Ağaç Kes Katliam Yap İzni Vermez!"

 

Hiçbir maden arama ve işletme ruhsatının ağaç kesimine de onay vermediğine dikkat çeken Cumhur Ersümer; "Her maden arama ruhsatının 30 ay süresi vardır. Aramacı aramayı yapma hakkına sahip olur. Sadece arama yapabilir. Ama bakır bulur, ama mermer, ama altın veya hiçbir şey de bulmayabilir. Arama ruhsatları birleşir düşer yeniden çıkarılır bu apayrı bir süreçtir. Yaptığı aramadan sonra ön işletme için başvurur ön işletme ruhsatı, sonra işletme ruhsatı  alır ve sonunda Gayrisıhhi  Müessese izni alır ve olayda olduğu gibi malum işler yapılır. Hiçbir arama ruhsatı; git 200 bin ağaç kes,  katliam yap izni vermez. Çanakkale halkının içme suyunu görmemezlikten gel demek hiç değildir" dedi.

 

"Yıllarca Ruhsat Vermeyeceksin.. Sonra Aniden Vahiy Gelmiş Gibi.."

 

Doğu Biga Madencilik ve ortağı Alamos Gold firmasının Çanakkale'de yıllardır ruhsat ve GSM Ruhsatı alabilmek için beklediğine dikkat çeken Ersümer, "Ne oldu da birden bire ruhsat verildi" sorusunu Bülent Turan'a yöneltti. Ersümer; "Döneminde bütün izinleri  vereceksin, ancak  bir türlü vermediğin Gayrisıhhi Müessese izni için şirket çalmadık kapı bırakmayacak! Aylar yıllar geçecek sonrada aniden vahiy gelmiş gibi, bir türlü vermediğin, ağaç kesimine, işletmeye geçmeye izin veren Gayrı Sıhhi  Müessese iznini çıkartacaksın.. Sonrada  18 yıl önceye gidip olmayan arama ruhsatının arkasına sığınmaya çalışacaksın! Ama oraya  sığamazsın. Ayrıca hiçbir şey gizli kalmaz bir gün gelir bilenler bildiklerini açıklarlar Birileri de kaçacak delik ararlar" dedi.

 

"Hemşerilerimin Haklı Mücadelelerini Sonuna Kadar Destekliyorum"

 

Bakanlığı döneminde yaptığı her işlemin hesabını verdiğini, yüz akıyla yaşamını sürdürdüğünü belirten Ersümer  şöyle dedi; "Ülkenin ihtiyaçlarını belirlemek izin ve ruhsatlarını düzenlemek stratejileri yapmak önceliklerini hesaplamak iktidarların görevidir. Bütün çağdaş demokrasilerde olduğu gibi verdikleri uyguladıkları kararlarında hesabını verilebilmelidirler. Ben Allah'a şükür inkar etmeden, kimseyi suçlamadan kimsenin arkasına saklanmadan her attığım imzamın, her uygulamamın hesabını vererek, bu günlere geldim. Allah bütün siyasilere ve başta Bülent Turan’a bu hesabı verilme imkanını versin diye de dua ederek yüz akı içinde yaşamaya devam ediyorum. Çanakkaleli hemşerilerimin haklı mücadelelerini sonuna kadar destekliyorum. Kurban bayramlarını kutluyor sevgi ve saygıyla selamlıyorum" .

 1322 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın