• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Çanakkale Gündem Gazetesi Yazarı Güngör Yıldız Alamos Gold firmasının sosyal işletme ruhsatı alamadığını yazıp bir dizi soru sordu. Gazeteci Yıldız, yazısında yanıt alınacak yetkili mercii bulunduğunda soruların çoğaltılabileceğini ifade etti.

Altın firması sosyal lisansı alamadı

Kaz Dağları’nda altın madeni için işletme ruhsatını almayı başaran Alamos Gold firması, Çanakkale halkı başta olmak üzere, yurttaşlardan ve birçok sivil toplum örgütlerinden “Sosyal İşletme Ruhsatı”nı alamadı.

Kirazlı bölgesinde başlatılan “Su ve Vicdan” nöbetine olan destek her geçen gün artarak devam ediyor. Sanatçısından siyasetçisine, sivil toplum örgütlerinden, yazarlara kadar birçok farklı toplum kesimi ve ismi şirkete karşı olan açıklamalarını yaparak, firmaya duyulan tepkiyi dile getiriyor. Tüm bu tepkilere karşı firma neler yapıyor? Şu soruların cevabını firma adına hangi yetkili verebilir?

Tüm lisansların alımından sonra, bölgede yapılacak işler için ihale yöntemi ile mi yoksa davet usulüyle mi taşeronlara işler dağıtıldı? Maden ardama ve çıkartma ruhsatları alınırken, Sayın AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın belirttiği yolda, “Firma yetkilileri, toplumun hangi kesimlerine gidip, kendilerini ve yapacakları işleri anlattılar? Tüm alt taşeron işleri Ankara’dan mı veriliyor? Eğer böyle ise niçin Ankara ve kimler?

Halk arasında beyaz yaka olarak algıladığı işçileri firma tarafından işe başlatıp da sonradan niçin çıkardı? Firma tarafından bölgede iş yaptırdığı bazı küçük işletmelerin paraları ödendi mi? Yoksa hâlâ bölgedeki iş yapmış olan işletmelerin alacağı var mı? Bölgede işe alınan kişiler daha önce işe başlatılıp sonra da işten çıkartılanlar gibi mi çalışmaları sonlandırılacak? Bölge insanları önce işe alınıp ardından işten çıkartıldıktan sonra yerlerine bölgeye getirilen Suriyeliler mi alınacak?

Gösteriler amaçlı firma el mi değiştirecek?

Son bir haftadır, Kirazlı bölgesinde çevrecilerin gösterileri kamuoyu gündemini meşgul ederken, firmayı temsilen bölgede dolaşan PR (halkla ilişkiler ve tanıtım) sorumluları niçin ortada yok? Sorumlu hanımefendinin bölgede diğer maden firmaları ile özel ilişkileri var mı? Çevrecilerin eylemi firma için “Sosyal Lisansı” bölgedeki halktan alamadı imajı yaratıp, işletme lisansı el mi değiştirecek? Firma yetkilileri “Sosyal lisans” için ne gibi çalışmalar yapıyor?

 Firma ile ilgili olarak üst düzey yetkililerden bazılarının bölgeden gönderileceği öğrenildi. Bu iddialar doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? Bu denli yatırım yapmış- yapacak olan firma niçin yerelde bulunan kendi iş kolunu temsil eden derneğe üye olmaz? Bunun gerekçesi PR’ını sağlayan isimlerden mi kaynaklanmaktadır?

Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Yanıtını alacağımız yetkili bir merci bulduğumuzda.

Güngör Yıldız 222 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın