• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

www.emek17.blogspot.com yazarı gazeteci Sermet Atadinç Haziran ayı Çanakkale Belediye Meclis Toplantısını değerlendirdi.

 

Yemezler!...

 

Belediye Meclisi haziran ayı oturumunda yine bir AKP klasiği yaşandı. Çarpıtma üzerinden sürdürülen kendilerine yontma yöntemleriyle siyasi prim yapmaya çalışmanın bu kentte karşılığı olmadığını kavrayamayanlar içinde bulundukları sefalet hallerinden kurtulamayacaklardır. Her ne kadar yol yaptık, köprü yapıyoruz hastane yaptık gibi hükümet olmanın asli işlerini propaganda malzemesi olarak kullansalar da temel insani değerlerin göz ardı edildiği koşullarda bu söylevlerin bir karşılığı olmayacaktır. Özgürlük, barış, adalet, hukuk, eşitlik, insanca yaşam gibi değerlere uygun bir politik tutum ve bunun gereklerinin yerine getirilmemesi durumunda; yoldu, köprüydü yatırımdı gibi konular anlamlarını önemli ölçüde yitirirler. Forbes dergisinin Çanakkale'nin yaşanılabilir birinci kent olarak belirlenmesi konusunu değerlendiren Belediye Meclisi AKP Grup Başkan vekilinin değerlendirmesi tamda bu kapsamdadır. Kentimizin yaşanabilir kentler sıralamasında birinci sırada yer almasını tamamıyla AKP’nin 17 yıllık iktidarında yapılan yatırımlara bağlayan AKP Grup Başkan Vekili Çanakkale yerel yönetimini yok saydığı gibi aynı zamanda Çanakkale halkına da saygısızlık yapmıştır. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kurumuna ve emekçilerine sahip çıkınca geri adım atan AKP Grup Başkan vekili Çanakkale Belediyesi’nin hakkını zorunlu olarak teslim etmiştir. Ancak bu başarıda çok önemli bir paya sahip olan Çanakkale halkının hakkını da teslim etmek durumundayız. Bunu kavrayabilmek için araştırmanın kurgusuna söyle bir bakmak gerekmektedir. Araştırma, 94 başlıktaki veri setine göre hazırlanmış, Oluşturulan veri seti 4 ana kategoriden oluşturulmuş Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik

Çanakkale halkının çağdaş hoşgörülü yenilikçi barış ve özgürlüklerden yana bir niteliği olmasa 4 ana kategorideki verilerin olumlu çıkmasına imkan yoktur. Aynı araştırmanın son sıralarındaki illerin ise ne yazık barış, hoşgörü, özgürlük, insan haklarına saygının olmadığı iller olması boşuna değildir. Muş, Şırnak, Hakkari, Siirt, Bitlis, Iğdır aynı çalışmanın en sonundaki iller olarak AKP sözcülerinin defalarca dile getirdiği gibi hükümetin bugüne kadar yapılmayan yatırımlara imza attığı iller olarak açıklanması gerçekleri gün yüzüne çıkarmaktadır. Ancak barışın olmadığı, şiddetin, ötekileştirmenin had safhada yaşandığı bu iller ne yaparsanız yapın bu makus talihlerini kıramayacaklardır. Ne zaman barış içerisinde farklılıklarımızla bir arada yaşayabileceğimiz bir demokrasi seviyesine ulaşacağız işte o zaman yapılacak yatırımlar anlam kazanacaktır. Bundan ötürüdür ki Çanakkale’nin yaşanabilir kentler sıralamasında birinci sırada yer almasında Çanakkale halkının demokrasi bilincinin özgürlüklerden yana barış içerisinde yaşama isteğinin çok önemli bir payı vardır. Bunu görmek istemeyen” ama yol yapıyoruz” zihniyetine ithaf olunur. Belediye Meclisi Haziran oturumunun bir güzel tarafı da Gezide kaybettiğimiz gençlerimizin ve büyük usta Nazım Hikmet’in unutulmamış olmasıdır. İşte bu değerler bu kentte anlam katan değerlerdir.

 254 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın