• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

"Mayıs ayının ilk haftasından itibaren Kuzey Ege'de zeytin ağaçlan çiçek açmaya başlar. Bu dönemde müstahsil heyecanlıdır. Lâkin zeytin çiçeği hassastır. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkarsa çiçek yanar

"Mayıs ayının ilk haftasından itibaren Kuzey Ege'de zeytin ağaçlan çiçek açmaya başlar. Bu dönemde müstahsil heyecanlıdır. Lâkin zeytin çiçeği hassastır. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkarsa çiçek yanar. Eğer yağmur yağar ama rüzgâr esmezse çiçek üzerindeki su zerreleri mercek tesiri yapar, çiçek yine yanar. Çiçek açarken kuzey rüzgârları kuvvetli eserse tozlaşma ve dane bağlaması güzel olur. Bu koşullarda zeytin çiçekleri delikli düşer, bu dane bağlamanın ilk işaretleridir. Bu mevsimde müstahsil ve köy kahvelerinde, 'Sıcaklar çiçeğe zarar verdi', 'Çiçeği poyrazla bağladı, tane sapı kısa olacak', 'Çiçeği lodos ile bağladı tanelerin sapı uzun olacak' tarzı cümleler duyulur.

Bu konuşmalar, 15 Haziran'a kadar sürer. Temmuz ayı sükûnet ayıdır. Bu dönemde ağaçların mahsul tutup tutmadığı gözle pek görülmez. 'Bu ayda zeytinliğe gidersen evdeki hanımı boşatır' derler. 'Ağustos'ta yağmur yağarsa küp doldurur, gayrı ayda yağan yağmur yük doldurur' denir ve Ağustos'ta yağış düşmüyorsa yağmur duasına çıkılır. Eylülde mahsul kendini göstermeye başlayınca boşanmayı düşünenler hanımlarına ve çocuklarına pembe vaatlerde bulunmaya başlar. Nişan, düğün tarihleri hep mahsule göre belirlenir. Bu ayda müstahsil hasatta kullanacağı sepet, sırık, tente, çuval, tayfaya verilecek avans gibi avadanlıkları hazırlamaya başlar. Hasat, ekimde başlar."

*Komili'nin yayınladığı "Önde Zeytin Ağaçları" isimli kitaptan üretici Evren Ertür'ün zeytinin, zeytincinin öyküsünden..

Ahmet Ertan242 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın