• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, deniz içerisine batırılacak kule keson temellerinden ikincisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katıldığı törenle, kuru havuzdan ıslak havuza alındı

 

Köprünün Avrupa yakasındaki kule temelini oluşturacak 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin 186 ton ağırlığındaki kule kesonunun ıslak havuza alınması için Yıldırım ve Turhan ile birlikte protokol üyeleri butona bastı. Yıldırım ve Turhan, kule kesonunun römorkörler tarafından ıslak havuza çekilmesi çalışmalarını izledi. 1915 Çanakkale Köprüsü kule keson temellerinin kuru havuzdan ıslak havuza geçiş töreni, Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyede gerçekleştirildi. Törene, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, eski bakanlar Ahmet Arslan, Lütfi Elvan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile çok sayıda konuk katıldı.

BUTONA BASARAK KESONU YÜZDÜRDÜLER

Avrupa yakasındaki kule temelini oluşturacak 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin ton ağırlığındaki kule kesonunun ıslak havuza alınması için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve beraberindeki konuklar tarafından butona basıldı. Ardından Yıldırım ve Turhan, romörkörler tarafından çekilen kule kesonunun yakınına giderek, çalışmaları inceledi. Asya yakasındaki kule temelini oluşturacak keson ise Çarşamba günü yüzdürülerek ıslak havuza alınmıştı. Binali Yıldırım, törenin ardından Gelibolu ilçe merkezindeki Gazi Süleyman Paşa Camii'nde cuma namazını kıldı. Yıldırım, cami çıkışında vatandaşlarla tek tek tokalaştı, sohbet etti.

 126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın