• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, 21 no’lu Meslek grubunda yer alan ve ağırlıklı olarak orman ürünleri, mobilya vekırtasiye sektöründe Çan ve Yenice ilçelerinde faaliyet gösteren üyeler ile bir araya geldi

 

.

Çan’da gerçekleştirilen toplantıya; ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı T.Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Y.Murat Aydoğdu, 21 no’lu Meslek Komite Başkanı Hüseyin Şen, Komite Başkan Yardımcısı Ahmet Oytun, Komite Üyesi Caner Durgun, ÇTSO Çan Temsilcilik Memuru Kemal Yücel ile çok sayıda sektör temsilcisi katılarak sektörde yaşanan sorun ve çözüm önerilerini gündeme getirdi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu toplantıların amacının sohbet toplantısı, moral toplantısı olduğunu belirterek; “Sayın Meslek Grubu temsilcisi arkadaşlarım, bu toplantı, ben konuşacağım siz dinleyeceksiniz toplantısı değil, herkes konuşacak, dinleyecek herşeyi de eleştireceğiz. Hepimiz insanız, kusurumuz, hatamız ve eksiklerimiz olabilir. Bizleri eleştirebilirsiniz, ticareti eleştirebilirsiniz. Herkes bildiğini bilmeyene anlatacak!Bu toplantılarda birbirimizden bir kelime bir davranış dahi kazanabilirsek ne mutlu bizlere.”dedi.

Başkan Semizoğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) projesinin hazır olduğunubelirterek, projeye katılım sağlayan firmalara yapılacak faaliyetlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.


 “NEFES KREDİSİ MAALESEF AMACINA ULAŞAMADI.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri TOBB’un nefes kredisinden yararlanamadıklarını söylemeleri üzerine, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Banka Müdürlerinin bu konuda hatalı davrandıklarını belirterek; “Mevduatta parası var paraya ihtiyacı olmayan kişiler % 18 nefes Kredisi alıp %22 ile bankanın mevduata yatırdı.Nefes kredisi maalesef bu şekilde alındı ve yarısından çoğu aynı bankaya veya karşıdaki banka şubesine mevduat olarak yatırıldı, yani hiçbir şekilde ticarete yaramadı.Bankacılık sistemi içinde döndü, A hesabından B hesabına virman yapıldı. Nefes kredisi ile üretici ham madde alacak ki çarklar dönmeye başlasın! Biz Odamızın birikiminin hemen hemen hepsini teminat olarak bankalara verdik. Kredi limiti 200.000 TL iken limitidaha fazla üyemiz yararlansın, tabana yayılsın diye Yönetim Kurulu olarak bunu 50.000 TL olarak sınırlandırdık. Bunların hepsini yaptık ama yetmedi.Net söylüyorum geçenlerde Tekirdağ’da yapılan toplantıda TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve katılım sağlayan Banka Genel Müdürlerine çok açık söyledim Nefes Kredisi amacına ulaşmadı!”

“MAKİNE MÜHENDİSİ ALIYORSUN 2.500-3.000 TL MAAŞLA, 6.000 TL’YE KAYNAKÇI BULAMIYORUZ”

Meslek Grubu üyeleri toplantının son döneminde,  sektörde kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, Makine Mühendisini 2.500-3.000 TL maaşla bulabildikleri  halde, 6.000 TL’ye kaynakçı bulunamadıklarını dile getirdiler. Başkan Semizoğlu, Almanya’nın sanayi devi olmasının en büyük sebebinin Meslek Liselerinin kalitesi ve özendirici hale getirildiğini ifade ederek, bölgede kalifiye personel bulunması amacıyla Oda olarak Meslek Yeterlilik sınavları başta olmak üzere piyasaya kalifiye eleman yetiştirilmesi için Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile ortak projeler yürüttüklerini söyledi.106 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın