• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 5°

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde belediye başkan adayları bir bir belirleniyor.Propaganda süreci başlamasa da adaylar, aday adayları çarşı-pazar, kahvehane-meyhane gezip vatandaşa dokunuyor.

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde belediye başkan adayları bir bir belirleniyor.Propaganda süreci başlamasa da adaylar, aday adayları çarşı-pazar, kahvehane-meyhane gezip vatandaşa dokunuyor.

Çanakkale ve ilçelerindeki sorunlar ile ilgili projeler ilerleyen günlerde belki havalarda uçuşacak ama gözle görülen bir şey var ki siyasette 2+2’nin 4 etmeyeceğini ortaya koyuyor. O nedenledr ki; siyasi tabirle ‘fatura bana kesilmesin’ diye üst yöneticiler çok temkinli.

Çanakkale merkez ve 11 ilçede iktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP belediye başkanlığı kazandığı yerleri koruyabilecekler mi? Korurlarsa sayısal olarak bir sorun olmayabilir ama bir eksik bile faturanın kendilerine kesilmesine neden olacak. Eğilim yoklaması yapılan, yapılacak yerlerde CHP bu konuda bir adım önde. ‘Üye öyle istedi’ sözü doğal olarak geçerli olacak. Fakat AKP için öyle değil. Aday olamayan aday adaylığı konumunda kalanlar 31 Mart sonrasında faturanın karar vericiye keslmesini isteyecekler. Teşkilatlarda değişime gidilmesi de gündeme gelecek.

31 Mart sonrasındaki  senaryodan önce bugüne bakıp önce seçimin nasıl olacağını yorumlamak gerekli ancak o konu bugünden net değil. Çanakkale merkez ve ilçelerinde seçimin AKP ile CHP arasında geçeceği ifade ediliyor. Evet, böyle olabilir ama MHP ve İYİ Parti’nin oylarını da pas geçmemeli.

Hafta içinde AKP ile MHP’nin Çanakkale’de seçimin seyri açısından biraraya gelip görüş alışverişinde bulunduğu bilgisi sızdı. Bu bilgi doğrulanmadı ya da ‘nezaket ziyareti’ denilip geçiştirildi. O gelişmenin ardından İYİ Parti-CHP görüşmesinin olup olmayacağı beklendi. Çanakkale’de o görüşme olmadı ama CHP’deki eğilim yoklaması biter bitmez İYİ Parti üst yönetiminden Rıdvan Uz’un ‘Belediye Çanakkale’yi yordu’ şeklindeki açıklaması ‘manidar’ bulundu.

O nedenedir ki; yerel seçime giren tüm siyasi partilerin iddiası var. Kimi ittifak, kimi uzlaşı ile seçime girip faturanın bireysel olarak kesilmesinin önüne geçmek istiyor. Bir başka anlatımla kimi belediye başkanlığı için, kimi de belediye meclis üyeliği için siyaset sanatını icra ediyor.

Sonuç; 31 Mart 2019 Pazar günü…

Cemal ORALPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
102 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın