• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. Meğerse çarşıda pazarda fiyatlar düşmüş. ÇOMÜ’de görevli sözde öğretim üyesi bir meczubun……… Hafta sonu düzenlenen “Üretimden Tüketime kooperatifçilik” panelinde söz verilen………

İnandık mı?

 

Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. Meğerse çarşıda pazarda fiyatlar düşmüş, elektrik doğal gaz, su faturalarında indirimler olmuş, ulaşım için harcadığımız miktarlar azalmış, olmuş da olmuş; sonuç olarak enflasyon %1.44 oranında gerilemiş! Ha kağıt üzerinde diyorsanız her şey mümkün. Zaten başta emekliler olmak üzere çalışan emekçilerin maaşlarının düzenlenmesinin yegane kriteri olarak ele alınan enflasyon üzerinden yapılacak düzenlemeyle ;emekçi sınıflardan alıp, sermayeye destek olmak için yapılan bu tür hesap oyunlarını artık biliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ve görüyoruz; emekçiler bir araya gelip örgütlenip mücadele ederlerse bu hesapları boşa çıkarırlar. İşte Fransa’da sarı yeleklilerin sokağa döküldükten sonra akaryakıt zamlarının askıya alınması durumu. Eylül enflasyonunun %6.3 gibi yüksek bir oran olarak açıklanmasından sonra kağıt üzerinde yeni hesaplar için ilahlar kurban istemişti ve TUİK başkan yardımcısının işine son verildi ve mızrak çuvala sığdırılmaya çalışıldı. Böylece emekçi, sınıflardan sermayeye yapılacak transferin önü açılmış olacaktı.

 

Adaletine ve tarafsızlığına inandık mı?

ÇOMÜ’de görevli sözde öğretim üyesi bir meczubun “Çanakkale ve Bursa'da genelev olarak kullanılan camiler var" sözleri sonrasında tüm ülkede yoğun tepkiler yaşanmıştı . Ancak ÇOMÜ yönetimi açılan soruşturma sonrasında almış olduğu disiplin kararı ile bu meczubun sadece uyarılmasına karar vererek ,  Çanakkalelilere ve değerlerimize yapılan bu hakaret ve saldırının üzeri örtülmüş meczup öğretim üyesi bir şekilde korunmuştu. Hal böyle iken bu meczubu protesto eden devrimci öğrenciler hakkında yürütülen disiplin soruşturması sonrasında 8 öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verildi. ‘Camilerimiz genel ev oldu’ diyen meczubu koru, bunu protesto eden öğrencileri okuldan uzaklaştır; biz de tarafsızlığınıza ,adaletinize, bilimselliğinize inanalım!

 

Samimiyetine inandık mı?

Hafta sonu düzenlenen “Üretimden Tüketime kooperatifçilik” panelinde söz verilen Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz; kapitalist toplumlarda sınıf gerçeğine vurgu yaparak ‘sermaye sahiplerinin hiç aç kaldıklarına ,zor duruma düştüklerine tanık olduk mu’ diye sorup, aç kalanların, işsiz kalanların geçim sıkıntısı çekenlerin hep emekçiler olduğuna vurgu yaparken eski düşüncelerini hatırlamış olsa gerek! .Kooperatif kavramı ister istemez sol değerleri hatırlatsa da günümüzde neoliberal politikalar ile tarımımızı yok eden AKP politikalarının arkasında olanların kapitalizmin sınıf gerçeği üzerinden tespitlerde bulunmaları ne kadar samimidir ?

Biz de inandık ,deyip geçelim…

  Sermet Atadinç        

http://sermet17.blogcu.com



Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
215 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın