• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

3 Aralık Dünya Engelliler ve Farkındalık gününde Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler ve Farkındalık gününde Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Çanakkale’de bulunan engelli derneklerinin de katıldığı törende Atatürk anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi. Törende Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Halk Eğitim merkezinin ortaklaşa gerçekleştirdiği engelliler halk oyunu ekibi ve zihinsel engelliler derneği halk oyunu ekipleri gösteriler sundu.

Engelliler Meclisi yürütme kurulu üyesi Baki Şenol günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Şenol: “Kentin birçok bölgesinde gerçekleştirilen iyileştirmelerin yanı sıra yaşamış olduğumuz sıkıntılar da var. Belediyemizin vermiş olduğu hizmetlerde bizlerin yararına çok güzel gelişmeler var. Bu hizmetleri veren belediye başkanımıza ve personeline çok teşekkür ediyoruz. Hizmetleri sabote edenlerde var. Vatandaşlarımız duyarsız. Görme engelliler için yapılan çizgilerde yaşadığımız sıkıntılar var.


Çizgilerin üzerine araba park ediyor, motosiklet-bisiklet koyuyorlar. Soruyorum, sizde bizler gibi olsaydınız araba park eder bisiklet motosiklet koyar mıydınız? Kaldırımlar yürümek içindir. Kaldırımlarda da çok rahat değiliz. Görme engelli birey olarak şunu söylemek istiyorum. Kaldırımlarda giderken kaldırım kenarı ya da evlerin veya herhangi bir yapının kenarlarında duvara vurarak takip ederiz. 10 santimetre çıkıntı bile bize zarar verir. Belediyemiz tekerlekli sandalyelerin daha rahat hareket edebilmesi için kaldırımla rarampalar yapmış durumda.Bunlara da yine arabasını park eden insanları görüyor ve yaşıyoruz. O rampalar sizin araba koymanız için yapılmadı. Biz engellilerin daha rahat edebilmesi için yapıldı. Herkes duyarlı olsun. Kaldırım üzerinden araba kaldırılsın. Geçmek için yola inmek zorunda kalıyorum.Sıkıntıları gören herkes görevini yaparsa bizim sıkıntılarımızda ortadan kalkar. Kent KonseyiEngelliler Meclisi yürütme kurulu olarak gönüllü grup oluşturduk.Bundan sonra engelligurubumuzla beraber çıkacağız sokaklarda yaşadığımız aksaklık sıkıntı varsa bunları tespit edeceğiz ve ilgililere ileteceğiz. Burada olmanızdan dolayı inanın çok mutlu olduk. Daha güzel yarınlar engelsiz günler diliyorum” dedi.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
75 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın