• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Gazeteci Sermet Atadinç http://sermet17.blogcu.com yorum portalında yayınladığı yazısında CHP’de gerçekleştirilen eğilim yoklaması sonrasındaki tabloyu değerlendirdi. İşte o yorum…

 

Eğilim Yoklaması ardından …

 

 Belediye Başkan Adayını eğilim yoklaması ile belirleyen şimdilik  3 ilden biri olarak Çanakkale , demokrasi çıtasını bir  kademe üstte taşıyarak CHP içerisinde farklılaşmış bir il  konumu yakalamıştır. Bu durum bir gelişme trendi  olarak; demokratik yapı itibarıyla CHP’sinin kentte  gelişimine önemli katkılar sağlayabilir. Bana göre eğilim yoklamasının, kimin kazandığından bağımsız olarak önemi tam da buradadır. Tabiki aday adayları bazında ortaya konan mücadele ve yarışı da göz ardı edemeyiz. Aday adaylarından Ülgür Gökhan ipi göğüslemiş ve CHP’li üyelerin tercihleri Ulgür Gökhan’dan yana olmuştur. Bu bağlamda Ülgür Gökhan’ı kutlar başarılar dilerim. Eğilim yoklamasını sadece sonuç olarak değerlendirmek , sürecin sadece görünen yönünün ele alınması demektir.  Eğilim yoklamasının değerlendirilmesi sadece   bununla sınırlı bir şekilde ele alınırsa eğilim yoklaması  yönteminin parti örgütüne yapacağı katkılar da kısırlaştırılmış olacaktır.

 

Eğilim yoklamasının görünen yönü dışındaki  arka planındaki gerçekleri ortaya koyabilirsek ortaya “kral çıplak” durumu çıkabilir.  Biz kral çıplak diyelim de  gerisini kral düşünsün.

Eğilim yoklamasına her 3 üyeden birinin katılmamış olması; sonuçları itibarıyla sıkıntılı olabilecek gelişmelere neden olabilir. 4495 oy kullanması gereken CHP üyesinden eğilim yoklamasına katılan üye sayısı 3000 dir, yani 1500 CHP üyesi eğilim yoklamasına katılmamıştır. Siyasi parti üyesi olmak normal vatandaşa göre siyasi duyarlılığın bir tık üzerinde olma konumuna işaret eder ki , siyasi parti üyelerinin kendi iradesini yansıtacak böylesi  etkinliklerde var olması, katılması; ilkesel olarak kabul edilen  bir gerçekliktir. Bu konunun önemi ,yarışı önde bitiren Ülgur Gökhan’ın “kendi partililerimizin desteğini alamayan, Çanakkale halkının desteğini alamaz ”şeklindeki sözlerinde gizlidir. Eğilim yoklamasına bu boyutta bir katılım  sağlanmamış olması 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarına etki yapabilecek bir durumdur. Tabiki bu durum Örgütün performansı ile yakından ilgilidir. Örgüt yıllar sonra partililerin iradesinin belirleyici olacağı bir katılımcı süreç ile belediye başkan adayını belirlemek için yola çıkmışken üyelerinin üçte birinin katılımını sağlayamıyorsa burada bir sorun vardır. Bu nokta göz ardı edilir, ortalık toz pembe gösterilmeye çalışılırsa sonuçta ortaya kara bir tablo çıkabilir. Bununla birlikte eğilim yoklaması sürecinde  siyasi mücadele seviyesinin oldukça yetersiz olması özellikle bazı aday adaylarının düşmanlaştırma ve kutuplaştırma tarzı ile yürüttükleri propaganda faaliyetinin yaratacağı etkilerde yaşanabilecek olumsuzlukların tuzu biberi olabilir. Bu bağlamda Ulgur Gökhan’ın almış olduğu  oy oranının (1779 oy)parti üyeleri nezdinde %40 olması ,bardağa  boş tarafından baksak da verili bir durumdur. Siyasette ihtiyatlı olmak ,başarılı olmak için önemli bir tarzdır. Tüm bu gelişmelere birde  eğilim yoklaması sonrasında parti içindeki yarışın taraflarının  “şimdi hep birlikte partimiz için çalışacağız” yaklaşımının  ne kadar inandırıcı olduğunu eklersek CHP örgütünün işi zordur.

CHP’nin kendi içerisindeki gelişmelere bağlı yaşanabilecek bu olumsuzluklara  nasıl müdahale edeceğini  parti örgütü çözmek zorundadır. CHP örgütü dışında kentte demokrasi ve emek güçlerinin önemli bir etki alanının olduğunu biliyoruz. Şimdi demokrasi ve emek güçleri demokratik , katılımcı şeffaf bir yerel yönetim ve halkçı bir belediyecilik için ilkelerini koyarak, Ülgur Gökhan’ı destekleyeceklerini deklere etmelidirler. Bu politik tavır CHP’nin kendi içerisindeki siyasetsizlik içeren çatışmaların bertarafında da etkili olacaktır.

https://emek17.blogspot.com/2018/12/egilim-yoklamas-ardndan.html?spref=fb&fbclid=IwAR0RiHrO2CdA1z7cosKWwguYWfXpdrXdpNPoEUS_r7Ra_DvgUBH7HljZfpQ

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
377 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın