• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

CHP İl Genel Meclisi Aday Adayı Pınar Bilir Akkuş, “2000’li yılardan beri AK Parti hükümeti tarafından büyük bir kararlılıkla neoliberal politikalar uygulanmaktadır. Devletin sosyal refahı düşünülmeden herşey kapitalist bakış açısıyla .......

CHP İl Genel Meclisi Aday Adayı Pınar Bilir Akkuş, “2000’li yılardan beri  AK Parti hükümeti  tarafından büyük bir kararlılıkla neoliberal politikalar  uygulanmaktadır. Devletin sosyal refahı düşünülmeden herşey kapitalist bakış açısıyla sermayedarlara peşkeş çekilmektedir” dedi.

CHP İl Genel Meclisi Aday Adayı Pınar Bilir Akkuş  açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Dünya’da yayınlanmakta olan gıda raporlarına göre  dünya nüfusunun karşılaşabileceği gıda krizine karşı ülkeler tarım politikalarını tekrar gözden geçirmeli, sürdürülebilir tarım uygulanmalarını benimsemeli,  doğaya zarar vermeyen yöntemlerin ve gıda atığı oluşumununda önüne geçilmesini hedefleyen üretim biçimlerinin oluşturulmasını önermektedir. Bu çalışmalardaki en önemli tarımsal gelişim ayağı ise çiftçilerin doğru desteklenmesi , çiftçinin ürettiği ürünlerin depolama, paketleme ve satışa sunma zincirlerinin gereği gibi oluşturulmasıdır.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de EMEP tarafından düzenlenen Ekonomik Kriz’e ilişkin panelde katılımcılardan Prof.Dr. Sinan Alçın’ın da belirttiği gibi Dünya’da gıda fiyatları düşerken gıda fiyatlarının yükseldiği sadece 3 ülke var. Bunlardan ikisi Afrika ülkesi biri ise Türkiye. Yine aynı panelde CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın tarıma ilişkin verdiği veriler dikkat çekiciydi. Bunlardan birkaçı;

*Buğday üretimi 2017 yılı üretimi bir önceki yıla göre  %7 azaldı (Dışa bağımlılık artacak)

*Mısırda 2015 yılında ton başına 40 lira olan prim desteği 2016 yılında yarı yarıya (20 liraya) düşürüldü. Üstelik TMO ton başına alım fiyatını sadece yüzde 2 oranında artırdı. 2017 yılında prim desteği 30 liraya yükseltildi; ancak alım fiyatındaki artış yüzde 2.7’de kaldı. Bu yıl ise alım fiyatı enflasyon oranında artırıldı. (Dışa bağımlılık artacak)

*Son 15 yılda bakliyat ekim alanları 1,4 milyon hektardan 790 bin hektara düştü, yani yüzde 42 oranında daraldı. Buna karşılık 1,5 milyon ton olan bakliyat üretimi de 1,5 milyon tondan 1,2 milyon tona düşerek yüzde 23 oranında azaldı. Bu dönemde toplam 4,4 milyon ton bakliyat ithal edilerek 3,6 milyar dolar ödendi.

Özelleştirmeler sonrası  tohum, gübre ve ilaç sekörü tamamıyle uluslararası tekellerin eline geçti. Çiftçiler almaları gereken devlet desteklerini alamadı. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanununa göre milli gelirin en az %1’inin tarımsal desteklemeye ayrılması gerekmektedir. 2007-2017 yılları arasında tarıma 188 milyar TL destekleme ödemesi yapılması gerekiyorken ödenen destek sadece 88 milyar TL’dir.

2006 yılında yayınlanan Tohumculuk Yasası ile birlikte çiftçilerin sertifikalı tohum dışında kullanacakları tohumlarla yaptıkları üretime teşvik verilmeyeceği belirtilmişti. Bugünlerde Türkiye’nin çeşitli illerinde şirketlerin ürettiği sertifikalı tohumlar çiftçiye destek kapsamında dağıtlıyor. Oysa ki çiftçi bir sonraki yıl tohumluk üretemeyecek ve şirketlere bağımlılığı artıracak ve  her yıl yeniden tohum almak durumunda kalacaktır.

2002 yılından beri çiftçilerin %20’si tarımdan vazgeçti ve tarımın istihdamdaki payı %35’den %19’a geriledi. Kendi toprağını işleyemeyen çiftçi büyük çiftliklerde çalışan mevsimlik işçiye ya da kentelerin varoşlarına göç ederek işsizliğe ya da sosyal yardımlara mahkum edildiler. AK Parti hükümeti döneminde ‘’Dünya iklim krizini ve tarımda sürdürülebilirlik için eski metodlara geri dönüş yolunda ilerlerken, Türkiye dışa bağımlılık politikaları sürdürmekte ısrar etmektedir.’’Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın