• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Bazılarını, itiraza mahal bırakmamak için konuya dahil etmeyeyim ama ben 10 Ekim tarihini Ankara Gar katliamı olarak biliyorum. 3 yıldır da aynı konu 10 Ekim’de gündeme gelip sonra rafa kaldırılmasa da soğutuluyor.


10 EKİM ASLINDA

Bazılarını  itiraza mahal bırakmamak için konuya dahil etmeyeyim ama ben 10 Ekim tarihini Ankara Gar katliamı olarak biliyorum. 3 yıldır da aynı konu 10 Ekim’de gündeme gelip sonra rafa kaldırılmasa da soğutuluyor.

10 Ekim Salı günü yine  Ankara Gar katliamı protesto edilecek, yaşamını yitiren 103 yurttaşımız anılacak.

Yargılama sürecinden ‘işte adalet tecelli etti’ denilen bir haber alacak mıyız bilemiyorum ama şuna eminim.  Barış ve demokrasi mücadelesi, gün gelecek bu katliamların gerçek sorumlularıyla da hesaplaşacak.

 ***

Bir başka 10 Ekim aslında bizleri Ankara Gar katliamı, süreci, yargılama aşaması, protestosu, anması kadar yakından ilgilendiriyor.

 

  Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun girişimi ile 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü "Dünya Ruh Sağlığı Günü" olarak kutlanmakta imiş. Öncelikli hedefi ruh sağlığı konusunda kamu bilinci oluşturmak ve bu süreçte ruhsal bozukluklara karşı koruyucu çalışmaların ve tedavi hizmetlerinin tanıtılmasını ön plana çıkarmakmış…

 

Ne kadar güzel…

 

İyi de yıllardır ‘oynatmaya az kaldı doktorum nerde?’ diye feryat eden vatandaşın ruh sağlığı bozuk.

 

  O vatandaş  gidiyor doktoru bıçaklıyor.

Çanakkale Tabip Odası basın açıklaması yapıyor.

 “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz! Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz!”

Düşünebilir miydiniz hiç, Tabipler Odası basın açıklamasında  ‘öldürülmek’ sözcüğü kullanılsın.

Peki niye böyle oluyor?

Çanakkale Tabip Odası diyor ki;

“Bu süreci hazırlayan nedenleri biz biliyoruz. 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana söylüyoruz: Bu program piyasa odaklı bir programdır. Bu program sağlık hizmetine meta, hastaya müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir!”

İstatistikler diyor ki;

Günümüzde insanların % 25’i- her dört kişiden biri- yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenmektedir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanların oranı %50,8 i bulmaktadır.

 ***

10 Ekim Ankara Gar katliamı…

 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü…

Size ne çağrıştırıyor?

Cemal OralPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
130 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın