• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 16° 11°

Bayramiç Kurşunlu Köyü'nde iki defa açılması planlanan ancak Kurşunlu halkı tarafından izin verilmeyen 'feldspat madeni ocağı' işletmesi için yeniden düğmeye basıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde, 'Feldspat Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artışı Projesi' için 4 Eylül tarihinde 'İDK' toplantısı yapılacağı duyurusu yer aldı. Kurşunlu halkı, duyurunun ardından köyleri için 'yine, yeniden mücadele edeceğiz' açıklamasında bulundular.

 

Çanakkale OLAY Gazetesi’nden Eren Aşnaz’ın haberine göre , Zafer Madencilik tarafından Bayramiç’in Kurşunlu Köyü’nde 2013-2014 yılları arasında feldspat madeni açılması planlanmış ve köylülerin mücadelesi sonucunda proje durdurulmak zorunda kalmıştı. Köy sakinlerinden Bülent Özüren aynı zamanda 22 günlük açlık grevi yapmış, Özüren’e köy halkı da destek vermişti. İlk girişiminde geri atmak zorunda kalan şirket, 2017 yılında bir maden ocağı için girişimde daha bulunmuştu. Şirket, 19 Haziran 2017 tarihinde ÇED onayı için ‘Halkın Katılım Toplantısı’ yapmak istemiş, toplantı yine halkın izin vermemesi üzerine yapılamamıştı.  Maden ocağına karşı verilen mücadele aynı zamanda tüm Türkiye’de duyulmuş, ülkenin birçok yerinden vatandaşlar her yıl Kurşunlu’yu ziyaret ederken, Kurşunlu bölge turizmine de katkı sunmaya başlamıştı. Çanakkale’nin birçok yerinde olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinin ardından şirket, maden ocağı için yeniden harekete geçti.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde yapılan duyuruda 4 Eylülü tarihinde, ‘Feldspat Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artışı Projesi’ ile ilgili İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (İDK) Toplantısı yapılacağı bilgisi yer aldı. Bakanlık resmi sitesinde yer alan bilgilendirmede; “Çanakkale İli Bayramiç ilçesi sınırları içerisinde ZAFER MAD.NAK. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan İR 52259 (ER:2408306) Feldspat Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artışı projesi ile ilgili 04/09/2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 

“Göğsümüzü siper etmeye hazırız”

Duyurunun ardından iki defa çalışmaları durduran ve kazanan Kurşunlu halkından yanıt geldi.  Köy halkı madene karşı köyleri ve doğaları için yeniden mücadele edecekleri açıklamasında bulundu. Madene karşı 22 günlük açlık grevine giren Bülent Özüören; “Dalga dalga gelen bu saldırılara göğsümüzü siper etmeye hazır olduğumuzu o ve yandaşları bilmeli” dedi. Özüören açıklamasında; “Kurşunlu Maden direnişi köylülerin `’hayatta kalma’ mücadelesidir. Bu güne kadar binlerce kişi bu haklı davada köyümüzün yanında oldu. Çevre ve Doğa dostu dernekler-Belediyeler-Baro-Tabipler Odası-Siyasi Partiler-Milletvekilleri-Gezginler-Öğrenciler-Kadın erkek ve çocuklar. Kapısı mühürlenen-Orman tarafından verilen hakları geri alınan madenci yeniden şansını deniyor. Köyün son evine 50m uzaklıktaki madende paletli ekskavatörler, greyder ve onlarca damperli kamyonla devasa bir çukur açmaya, etrafı bembeyaz toz bulutlarıyla kaplayıp merayı, ağaçları, arı kovanlarını, meyve bahçelerini sularımızı mahvetmeye geliyor. Dalga dalga gelen bu saldırılara göğsümüzü siper etmeye hazır olduğumuzu o ve yandaşları bilmeli. Boyun eğmek zaten ölümden beter; o zaman başımız dik bu talana karşı duralım. Ateşe sürülsün bulgur kazanları, gelsin dostlar, çalsın davullar, ‘Yine, Yeniden...’ ifadelerini kullandı.

 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
481 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın