• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 13° 9°

Kazdağları’nda gezerken bu çiçeğe rastlarsanız, fotoğrafını çekin ama sakın koparmayın.. ‘Ayı gülleri’nin soğanının alınması veya taşınması yasak.Bunu yapanlar hakkında Çevre Kanunun 9. Maddesinin F fıkrası gereği 48 bin 600 liraya kadar para cezası

Kazdağları’nda gezerken bu çiçeğe rastlarsanız, fotoğrafını çekin ama sakın koparmayın.. ‘Ayı gülleri’nin soğanının alınması veya taşınması yasak.Bunu yapanlar hakkında Çevre Kanunun 9. Maddesinin F fıkrası gereği 48 bin 600 liraya kadar para cezası uygulanıyor ve aracı varsa da müsadere ediliyor..

Bayramiç’te, halk arasında ‘Ayıgülü’ olarak bilinen endemik şakayık çiçekleri açtı.  Kazdağları’nın bin 200 metre rakımda yamaçta bulunan şakayık çiçekleri, görsel bir şölen sunmaya başladı.  Bölgeye özel bir önem kazandırması beklenen şakayıklar, çiçek açmasıyla bölgede renk cümbüşü oluşturdu, dağa severler ve amatör fotoğrafçılar hafta sonları bölgeye akın ediyor.


Şakayık türünden olan ve yılda sadece Mayıs ayı başında açan ve 2-3 hafta ömrü olan çiçeğin soğanlı bitkiler kanununa göre koparmak ise suç. Korunamadığı için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir şakayık türü olan ‘Paeonia Peregrina’ çiçeğini koparanlara 48 bin 600 liraya kadar idari para cezası uygulanıyor,  aracı varsa da müsadere ediliyor..

Ahmet ERTANPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
1126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın