• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 5°

Hayvan üreticileri mera alanlarının daralmasından kaynaklı, hayvancılığın bitme noktasında olduğunu söylüyor.

 

Meraların imara açılması yerine açılması nedeniyle mera hayvancılığının bitme noktasına geldiğini belirten Koyun yetiştiricisi Hasan Beceren, yetiştiricilerin daha çok ahırlarda yem ile hayvanlarını beslediğini belirtti,

 

“Yem fiyatları çok pahalı. Yem almakta bile zorlanıyoruz. Birçok kişi yemlerden dolayı hayvancılığı bıraktı. Benim de başka yapacak başka işim olmadığını için yapıyorum. Aslında buralarda hayvan otlatmak yasak ama yem alacak para yok. Ne yapayım, bu hayvanlar ölsün mü? Hayvancılığa teşvik de yok. Bizler zararına hayvanları satıyoruz” dedi.

 

Zaten böyle giderse ancak fotoğraflarda göreceğiz, yeşili, ovaları, koyunu, keçiyi, denizin o berrak mavi tonlarını..Gıdayı da ithal etmek zorunda kalacağız.. Sonra da ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla uğraşacağız.. Meralar imara açılırsa,, derelerde HES, kıyılarda termik santral kurulursa ne kalacak bize, bizden sonrakilere?.

 

Peki bu insanlar ne yapacak? Çiftçinin bildiği işi yapmaya devam etmesi için.. Atadan, babadan öğrendiği işi yapsın diye, koyunları keçileri kesip, evi satıp bilmediği bir geleceğe göçmesin diye.. Çocukları inşaat sektöründe, fabrikalar da ucuz iş gücü olmasın diye ne yapacaklar?.Hayvancılığımızın; etin. sütün, peynirin devamlılığı nasıl sağlanacak?..

Haber: Ahmet ErtanPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
549 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın