• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 13° 9°

Deve güreşinin yapıldığı alana girerken ‘bakalım kaç lira?’ sorusu takıldı eksik beynime… Bir de ne duyayım ‘ücretsiz’ dediler. ‘Deliyim ya belki de bana ücretsizdir’ diye düşünürken bir de baktım herkes ücretsiz giriyor.

Hayırlı günler Çanakkalemin değerli ve akıllı insanları…

Deli Ziya kulunuzun aklına yine bişey takıldı, kahvede,köprü altında anlattım ‘de get lan işine deli’ dediler bana…

Bir de siz akıllı okurlarıma anlatayım istedim. Bakalım siz ne diyeceksiniz?

Efendim, okuduğum haberde “ Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Belde Belediyesi tarafından bu yıl 28'inci kez düzenlenen geleneksel deve güreşlerinde elde edilecek gelir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik yürütülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nda görev yapan Mehmetçiğe bağışlanacak” deniyordu.

 

 Üşenmedim bindim Lapseki otobüsüne ben de gittim deve güreşine… Umurbey’e vardım büyük ilgi ve sevgiyle karşıladılar beni. ‘Hoş geldin Deli Ziya bey’ dediler. Hatta deve güreşi alanında anons yaptıracaklardı da ‘mütevazi’ kişiliğimden ödün vermemek adına ‘lüzum etmez’ dedim.

Deve güreşinin yapıldığı alana girerken ‘bakalım kaç lira?’ sorusu takıldı eksik beynime… Bir de ne duyayım ‘ücretsiz’ dediler. ‘Deliyim ya belki de bana ücretsizdir’ diye düşünürken bir de baktım herkes ücretsiz giriyor.

 

Ben de girdim alana, oturdum ‘sote’ bir yere… Ben develere bakıyorum ama millet coşmuş ‘rakı, keman, deve sucuğu’ oh ne güzel dünya… Beni de davet ettiler sağolsunlar. Oturdum bir masaya yemece içmece ve sohbet…

Sordum masadaki ‘akıllı’ arkadaşlara…

“Şimdi bu deve güreşi ücretsiz. Zaten gelenekselmiş,yani 28. kez yapılıyor. Afrin operasyonu, şehitler var sen deve güreşi yapıyorsun demesinler diye mi develere zeytin dalı felan takılıp gelirinin bağışlanacağı açıklandı acaba? Gördüğüm kadarıyla gelir yok. Giriş ücretsiz çünkü”

“Ya Deli Ziya takma sen kafana yemene içmene bak” dediler…

Böyle cevap mı olur?

Daha çok şizofrene bağladım mevzuyu…

“Acaba yenenden içilenden ayrıca bağış mı alınıyor? Yoksa bahşiş alıp klarnetini öttüren ustadan da mı kesinti yapılıyor? Develerin Umurbey’e  gelişi de masrafsız mı? Güreşlerden bir gün önce devecilerin eğlencesinin masrafını kim ödedi? Yoksa  Umurbey Belediyesi ‘halkım yesin, içsin develerin güreşini seyretsin ben bağışımı yaparım mı?” diyor. Öyle diyorsa develeri niye alet ediyor bu işe? Ya da şöyle sorayım ‘geçen yıl deve güreşi niye iptal edildi? Bağış yapacak yer yok güreşi iptal edelim mi denildi, yoksa bütçede para yok bu seneyi pas geçelim mi denildi?”

Lakin deve güreşinden gelir göremedim ben…

Deve güreşi bitti, bizim de deve sucuğu ile rakı bitti. Bir yetkili çıkıp “şu kadar gelir elde edildi. Yarın Afrin Operasyonu’ndaki Mehmetçiğe şu kadar lira bağışlayacağız” demedi.

Ne kadar gelir elde edildiğinin, ne kadar bağış yapılacağının açıklanmamasının yanı sıra bir de dedikodu çıkmasın mı? “Yok biri twitterden  12 şehidimiz var bazı belediyelerde deve güreşi düzenliyor” diye yazmış da o nedenle zeytin dalları bulunup develere takılmış. Sonra “yağmur yağacak’ denmiş de ‘isterse kar yağsın bu deve güreşi yapılacak’ denmiş…

Yok artık devenin bale pabucu ya da makyaj çantası…

Bu kadar da abartı olur mu?

Ben deliyim, meliyim ama dedikoduya inanmam net bir şekilde sorarım, ‘cevap gelirse ne ala, gelmezse ‘yaktın beni Mualla’

“Deve güreşinden ne kadar gelir elde edildi? Afrin’deki vatan evlatlarına ne gönderildi?”

Acelesi yok yavaş yavaş açıklansa da olur…

Muhasebe titiz bir iş çünkü…

Delice sevgiler ve saygılar…Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
381 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın