• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 9°

Türkiye Komünist Partisi (TKP) basın açıklamasında, “Tüm velilere ve Çanakkale halkına çağrımızdır; çocuklarınızı okullara kontrolsüzce salınan yobazlardan koruyun” denildi.

 

TKP Basın Açıklaması

AKP iktidarı boyunca eğitim sistemi sistematik bir biçimde gericileştirilmiştir. 4+4+4 sistemiyle birlikte imam hatip okulları ortaokul seviyesine inmiş, dinsel içerikli derslerin sayısı ve ağırlığı artırılmıştır. Eğitim kurumlarında bilimden ve aydınlıktan yana eğitimciler üzerinde baskı kurulmuş, ülkenin tüm ilerici birikimi adım adım kamusal eğitimin dışına itilmiştir. Birçok devlet okulu kapatılarak imam hatip okuluna dönüştürülmüş, halkın bilimsel ve çağdaş eğitim arayışına cevap olarak sanki bir kurtuluş kapısı gibi pazarlanan özel okullar adres gösterilmiştir.

Geriye kalan son kazanımlar ise yeni müfredat ile yok edilmektedir. Dinci vakıf ve derneklerin Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokoller ile eğitim tarikat ve cemaatlere teslim edilmiştir. AKP’nin müfredatı ile birlikte, çocuklara değerler eğitimi altında hurafeler öğretilecek, felsefeden müziğe, coğrafyadan tarihe kadar bütün derslerde dini temalarla ile ilgili etkinlikler yapılacaktır.

Değerler eğitimi adı altında sürdürülen gerici faaliyetlerin son örneğini ise kentimizde yaşıyoruz. Programı ve içeriği il müftülüğü tarafından hazırlanan ve valilik tarafından jet hızıyla onaylanan 'Ortaokul Buluşmaları' kapsamında düzenlenen seminerlerde müftülüğün görevlendirdiği vaizler 8-19 Ocak tarihleri arasında tüm ortaokullarda değerler eğitimi verecek. Pazartesi gününden itibaren başlayan seminerler ile çocuklarımıza milli ve manevi değerler adı altında türban takmanın önemi, ümmet bilinci gibi konular aktarılarak resmi ve açık bir şekilde gerici propaganda yapılıyor.  Çocuk evliliklerini meşrulaştıran, kadını aşağılayan diyanet ile hırsızlıkların, yolsuzlukların merkezi haline gelmiş AKP'nin işbirliğinden çıkacak olan 'değerler' çocuklarımıza karanlıktan başka birşey sunamaz.

Tüm velilere ve Çanakkale halkına çağrımızdır; çocuklarınızı okullara kontrolsüzce salınan yobazlardan koruyun. Çocuklarınızın sınıflarından koparılıp pedagojiden, bilimden, psikolojiden nasibini almamış insanları dinlemelerine müsaade etmeyin. Aydınlanmadan ve bilimden yana eğitim emekçileri; masanıza imamların ve vaizlerin oturmasına izin vermeyin.

Türkiye Komünist Partisi olarak çocuklarını karanlığa teslim etmek istemeyen tüm velileri örgütlü bir şekilde gericiliğe karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın