• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 9°

CHP’nin Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83. yıl dönümü nedeni ile Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlediği “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması” 50 bini aşkın kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra çok sayıda aydın, yazar, sanatçı, gazeteci, akademisyen, sendikacı ve siyasetçinin katılımı ile gerçekleştirildi. Çanakkaleli CHP’li kadınların da yoğun katılım gösterdiği buluşmada, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da konuşmacılar arasında yerini aldı. Konuşmasına buluşmaya katılanları 18 Mart’ta Çanakkale’ye davet ederek Başlayan Ünüvar, şunları söyledi;

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Afet İnanlarıyız”

“Sevgili kadın arkadaşlarım, sizleri, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün diyarı, özgürlüklerin ve barışın kenti Çanakkaleli kadınlar adına selamlıyorum. Ve hepinizi özgürlüğü solumaya, barışla kucaklaşmaya 18 Mart'ta Adalet Kurultay'ının ev sahibi Çanakkale’ye gelmeye davet ediyorum. Bugün bize siz kimsiniz diye sorarlarsa, biz şu cevabı vereceğiz: Biz, köklerini memleketin her yanına salmış ulu çınarın yaprakları, Mustafa Kemal Atatürk’ün Afet İnanlarıyız”.

“Tecavüzcüyü Korumadık, Kollamadık”

“Sevgili kadın arkadaşlarım, bizler, erkek egemen anlayıştan, korku imparatorluğu kuranlardan, korkmadık, korkmayacağız. Çünkü asıl korkak onlardır.  Onlar korktukları için korkuturlar. Biz korkacak hiçbir vebalin altına girmedik. Tacizciyi, tecavüzcüyü korumadık, kollamadık. Biz hiçbir şartta bir kereden bir şey olmaz demedik. Vergi cennetlerine tüyü bitmemiş yetimin hakkını kaçırmadık, çalmadık, çırpmadık, kumpas kurmadık, rüşvet alıp vermedik, kanmadık, kandırılmadık. Biz sadece ve sadece liyakatı, ahlaklı olmayı, huzuru, refahı, barışı ve kardeşliği, insan haklarını, kısacası hak, hukuk, adaleti savunduk”.“Direneceğiz”

“Değerli Kadınlar, Cumhuriyet kadınları olarak, ne pahasına olursa olsun iki şeyden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Birincisi Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalmak, ikincisi tüm haksızlık ve hukuksuzluklara karşı direnmek. Sevgili kadın arkadaşlarım, direneceğiz çünkü; Atatürk Cumhuriyetine bir borcumuz var. Bu borcu çaresizliğe düşerek değil ben güçlü bir kadınım ve ben varım diyerek ödeyeceğiz”.

“Örgütlü Her Mücadelenin Destekçisi Olacağız”

“Bugünden tezi yok: Bir derneğe, bir STK’ya üye olacağız ve başkanlığına talip olacağız. Evinde oturup çocuk büyüten değil, ne olursa olsun çalışma yaşamanın içinde olacağız. Ülkeleri siyasetçiler yönetiyor… Öyleyse siyasete gireceğiz… Bizleri erkeklerin görevlere layık görmesini beklemeyip, biz talip olacağız. Mağdur olan her kimse yanına koşacağız, örgütlü her mücadelenin destekçisi olacağız. Biz bu ülkede 39 milyon kadınız. Bundan böyle gücümüzün farkına varacağız. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar olarak 550 milletvekilinin sadece 80’inin, 27 bakanın sadece 2’sinin, her 100 çalışanın sadece 27’sinin kadın olmasına itiraz edeceğiz”.

“Hakkımız Olanı Alacağız”

“Değerli Arkadaşlar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; ‘Dünyada hiçbir millet kadını,  Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez’. O halde ben de seçilmiş bir kadın olarak diyorum ki, bu tarihi emeğin ve fedakarlığın karşılığını kimseden beklemeyeceğiz. . Bize hakkı lütfetmeyecekler, hakkımız olanı alacağız. Biz seçeceğiz, biz seçileceğiz”.“Eyleme Geçelim, Örgütlenelim”

“Anadolu’nun cefakar kadınları, ülkemizin kurtuluşunun tek bir yolu var. O da bilimsel, çağdaş ve laik eğitim. Bu tarihi sorumluğu almayanlara boyun eğmeyelim. Gelin kadınlar olarak kendi eğitim seferberliğimizi ilan edelim. Cahil bırakılmış, eğitimsiz insanların ferasetine inanlara inat, en yakın okul en iyi okul diyenlere inat, kendi eğitim seferberliğimizi başlatalım. Hemen şimdi; Kendi evimizden başlayarak çocuklarımıza, torunlarımıza eğitimlerin en değerlisi olan anaokulu eğitimini aldıralım. Yemeyelim, içmeyelim ama kız çocuklarımızı okutalım. Gezmeyelim, uyumayalım ama çocuklarımızın bilimsel, çağdaş eğitim almaları için eyleme geçelim, örgütlenelim”.

“Nene Hatunlar Gibi Cesur Olacağız”

“Anadolu’nun fedakar kadınları, son sözler olarak şunu vurgulamak istiyorum. Bugün her zamankinden daha güçlü bir şekilde ben varım demek zorundayız. Çaresizlik içinde sızlanmayacağız. Dönüp şöyle bir tarihimize bakacağız.  Ben varım diyen kadınların azim, kararlılık ve cesareti ile yürekleneceğiz. Onlar hiç kimseden emir almadılar. Onlar biat etmediler.  Onlar ben yaparım,  ben varım dediler… O halde, kurtuluşa bakıp Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Kılavuz Haticeler gibi cesur olacağız”.

“Nuriye Gülmen ile cesaret bulacağız”

“Yönetmeye talip olacaksak, Nezihe Muhiddinler, Behice Boranlar kadar yürekli olacağız. Haksızlık karşısında Halide Edipler kadar isyankar. Tutuculuk karşısında Muazzez İlmiye Çığlar gibi bilimsel olacağız. Kardelenler misali Türkan Saylan gibi gençler yetiştireceğiz. Ufka bakarak Sabiha Gökçe’ni görüp özgürlüğe kanat açacağız.  Zübeyde Anaya bakıp onun gibi evlatlar yetiştireceğiz. Ve emeğin, ekmeğin, onurun örneği,  direnişin çiçeği Nuriye Gülmen ile cesaret bulacağız”.


“Masmavi Gözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ü Göreceğiz”

“Evet arkadaşlarım; bugün her zamankinden daha fazla cesaretli, yürekli, dirençli ve direnişçi olma zamanı. Omuzlarımızı dik tutup, başımızı kaldırma zamanı. Korkmayalım, yılmayalım… Cesaretinizi ve azminizi kaybetmeyelim. Ne zaman dara düşsek… Ufka bakalım. O ufukta, çakmak çakmak,  masmavi gözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ü göreceğiz”.

Çanakkaleli Kadınlar Anıtkabir’de

Arena Spor Salonu’nda düzenlenen “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”nın tamamlanmasının ardından Çanakkaleli CHP’li kadınlar Anıtkabir’i de ziyaret etmeyi unutmadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesini ziyaret ederek, Anıtkabir’i gezen Çanakkaleli kadınlar, Türkiye’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Anıtkabir’de bulunan mezarını da ziyaret etti. 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
128 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın